A műtét után
A műtét végén az orrhátra, általában 1 hétre (ritkábban 2 hétre) gipszrögzítés kerül. Az orrjáratba 1 napra tamponade-ot helyezünk. Helyi érzéstelenítésben végzett műtét után, amennyiben a páciens panaszmentes, és úgy dönt akkor hazamehet. Másnap tamponszedésre kérjük az Art Medic Klinikára. Altatás esetén egy éjszakát a Klinikán kell tölteni, megfigyelés céljából, s másnap tamponszedés után, panaszmentesség esetén, haza lehet menni. Egy hét, ritkábban két hét múlva esedékes a gipszlevétel. A belső varratokat felszívódó anyaggal végezzük, így varratszedés nem szükséges. A műtét után a két szem körül vérömleny, duzzanat keletkezik, maga az orr is duzzadt lesz (tulajdonképpen a csonton végzett beavatkozás egy célzatos, irányított csonttörés), mely kísérő jelenségek rövidebb-hosszabb idő után elmúlnak.
A vérömleny felszívódási ideje kb. 2 hét, mely után az orr kissé még duzzadt marad, de lényegében már olyan külseje lesz, hogy nem kelti operált orr benyomását egy külső szemlélőben.
Amennyiben külső varrat van, úgy 1 hét múlva, a gipszlevétellel együtt eltávolítjuk. Nagyon fontos az orrot a műtét után kb. 6 hétig még kisebb traumáktól is óvni! Hidegre hetekig érzékeny lehet az orra a műtét után. A közvetlen műtét utáni időszakban az orrnyálkahártya pörkösödése gyakori jelenség. Ez orrkenőcs használatát teszi szükségessé. 2-3 napon át ajánlatos felpolcolva aludni!
2 héten át orrot fújni, erőlködni, forró és csípős, valamint fűszeres ételeket enni, alkoholt fogyasztani, napozni tilos! A napozás még további 2 hónapon át nem ajánlott! Részleges orrplasztika esetén az orr csontos vázát a műtét nem érinti, így gipszrögzítés sem szükséges. Tampon azonban, egy napra behelyezésre kerül. Részleges műtét esetén kisebb a duzzanat, a bevérzés, rövidebb a gyógyulási idő.
Az esetleges szövődmányekről
Az orrkorrekciónak lehetséges, de igen ritkán előforduló általános szövődményein túl (vérzés, fertőzés), melyek szokásos módon (szorosabb tamponade, antibiotikum,) uralhatók, egyéb lényeges szövődménye nincs. Egészen ritkán fordul elő, hogy egy esetleges fertőzés következtében porcelhalás következik be, mely a későbbiekben műtéti korrekciót tehet szükségessé.
Az orr végleges formája csak hónapok (olykor 1 év) alatt alakul ki, mivel ahhoz, hogy a bőr idomuljon az alatta megváltozott csontos-porcos vázhoz, ilyen hosszú időre van szükség. Az orr végleges formájának kialakulását a műtéttel csak 80%-ban lehet biztosítani. A maradék 20% függ a műtét utáni időszakban a szervezet saját reakcióitól (hegesedés). Ennek megfelelően, amennyiben a műtét után bizonyos idő elteltével nem a kívánt eredmény jön létre, úgy esetleg második műtét válhat, -ritkán,- szükségessé, 1 év után.






